БУЛІНГ. КІБЕРБУЛІНГ
Безпека дитини в інтернеті. ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Довідник для батьків та вихователів “Створюємо онлайн-простір разом з дітьми” http://https://stop-sexting.in.ua/guide-for-parents/
Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті» https://stop-sexting.in.ua/guide-for-parents/
Безпека дитини в Інтернеті
(поради для батьків)
Для дітей і молоді Інтернет є насамперед соціальним середовищем, в якому можна зустріти не лише друзів, а й незнайомців. В онлайні людину можуть образити, ошукати, завдати іншої шкоди. Найкращим захистом є застосування власного здорового глузду. Дуже важливо проінформувати дітей про небезпеки в Інтернеті, щоб вони поводилися обережно і були готові обговорювати будь-які проблеми, з якими можна стикнутися під час використання Інтернету.
Правила для батьків, які допоможуть захистити дитину від небезпек в Інтернеті.
1. Розмістіть комп’ютер у кімнаті, яку використовують усі члени родини.
Іноді діти тримають у секреті те, що вони користуються Інтернетом. Вони можуть не бажати того, аби їх батьки були у курсі їх дій в мережі. Важливо не реагувати досить емоційно, а зробити все можливе, аби зняти цю психологічну напругу.
Обговорювати можливі труднощі легше, коли комп’ютер знаходиться у спільній кімнаті. Крім того, ви можете використовувати Інтернет разом із дитиною. Таким чином, розмови про Інтернет та контроль за його використанням стануть повсякденною частиною вашого родинного життя.
2. Використовуйте будильник для обмеження часу, якій дитина проводить в Інтернеті.
Заздалегідь погодьте тривалість перебування в Інтернеті.
Бажано визначити час перебування дітей в он-лайні. Час, проведений за комп’ютером, необхідно обмежити для того, аби не нанести шкоду стану здоров’я дитини. Ігрова комп’ютерна залежність стала великою проблемою у всьому світі.
Обговоріть час перебування дитини в Інтернеті та домовтесь про використання будильника. Таким чином ви уникнете можливих конфліктних ситуацій.
3. Використовуйте технічні засоби захисту: функції батьківського контролю в операційній системі, антивірус та спам-фільтр.
Для роботи за комп’ютером зовсім необов’язково знати всі його функціональні можливості. Запросіть спеціаліста, який налаштує операційну систему вашого комп’ютера та покаже, як працювати із батьківським контролем. Краще один раз побачити, аніж багато разів почути. Не використовуйте у себе вдома комп’ютер, який технічно є незахищененим.
Також ви можете пройти он-лайн навчання та навчитись найбільш ефективно використовувати функції безпеки браузера та самостійно налаштовувати батьківський контроль.
Встановіть Microsoft Security Essentials зараз, і ваш комп’ютер буде захищеним у реальному часі від вірусів, програм-шпигунів та інших зловмисних програм.
4. Створіть «Сімейні інтернет-правила», що містять правила онлайн-безпеки для дітей.
Діти навчаються шляхом експериментування. Якщо ви зацікавлені у тому, аби ваша дитина навчалась не на своїх власних помилках – якомога частіше обговорюйте теми, пов’язані із Інтернетом. Ви можете розказати, наприклад, про достовірність інформації, розташованої в мережі. Так ви невимушено створите свої «родинні правила» Інтернет-безпеки. Традиції, норми та правила, які закріпились у родині – довговічні.
5. Проводьте більше часу із дитиною. Всіляко заохочуйте обговорення тем, пов’язаних з Інтернетом.
У житті кожного трапляються помилки. Немає потреби сприймати помилки дітей як життєву проблему. Будуйте довірливі стосунки задля того, аби бути впевненими, що у будь-якій ситуації дитина звернеться за допомогою саме до вас. Щоб не сталось, ваша дитина повинна бути впевненою, що у будь якій ситуації вона може розраховувати на вашу підтримку та прийняття. Гарний рецепт побудови довірливих відносин – щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу. В невимушеній ситуації набагато легше обговорювати «складні» питання.
6. Навчайте дітей критично ставитися до інформації в Інтернеті і не повідомляти конфіденційні дані онлайн.
Повідомте дитині, що практично кожен може створити свій сайт, і при цьому ніхто не може проконтролювати достовірність інформації, розташованої на такому сайті. Навчіть дитину використовувати інформацію із різних перевірених джерел.
«Рекомендації батькам, які допоможуть попередити інтернет-залежність і зробити дозвілля дитини корисним»
Причини інтернет-залежності
- ЦІКАВІСТЬ. Найпоширеніша причина.
- ПРАГНЕННЯ виділитися з натовпу. В основному зустрічається серед хлопчиків, як прагнення до самоствердження. Загравання зі смертю сприймається, як щось «круте», на що здатний не кожен, і підліток відчуває себе вище однолітків.
- ПРАГНЕННЯ ДО НОВИХ ВРАЖЕНЬ. У 21 столітті, завдяки інтернету, дитина за 2-3 роки життя, проведених в інтернеті, здатна отримати більше вражень, ніж 50 років тому доросла людина за все своє життя. Це призводить до постійного пошуку нових, ще більш яскравих вражень, серед яких тема смерті - одна з найбільше захоплюючих.
- ЗА КОМПАНІЮ. Дитину ведуть найбільше авторитетні однолітки, він не хоче відставати від них, а також негативний приклад батьків.
- ПРАГНЕННЯ ЗНАЙТИ РОЗВ'ЯЗАННЯ СВОЇХ ПРОБЛЕМ. Вони дитині здаються безвихідними в силу відсутності життєвого досвіду. Це інстинктивна тяга до людей, які опинилися в тій же життєвій ситуації, що і він. Тому дитина шукає «товаришів по нещастю».
Симптоми мережевої залежності
- Віддає перевагу спілкуванню з людьми в Інтернеті. Повна або часткова відмова від живого спілкування з людьми.
- Почалися неприємності в школі: пропуски занять, небажання вчитися, втрата перспектив, зниження успішності.
- Інтернетчик приховує від друзів і близьких реальну кількість часу, який він проводить в Мережі, що він там робить; якими сайтами цікавиться, з якою кількістю людей листується.
- Спроба проводити менше часу в Інтернеті зазнає невдачі.
- Займаючись іншими справами, часто думає про те, що зараз відбувається в Інтернеті.
- Відрив від роботи в Інтернеті сприймає агресивно, дратівливо, не відгукується на прохання.
- Після виходу з Інтернету ще деякий час продовжує перебувати в стані гри, не може відокремити реальне від віртуального.
- Не може відірватися від комп'ютера для прийняття їжі, тому безконтрольно їсть під час гри або, навпаки, відмовляється від їжі.
- Дитина перестає стежити за собою, не займається спортом.
Що робити, якщо ви підозрюєте у дитини комп'ютерну залежність?
- Не йдіть шляхом насильства, не вводьте суворих заборон і обмежень. Не робіть нічого швидко і різко, бо, якщо дитина серйозно «зависла», то різке відлучення його від залежності може призвести до кардинальних вчинків (самогубства; спробам втечі з дому).
- Спробуйте вийти на діалог. Спокійно розкажіть про наслідки для здоров'я і розумового розвитку багатогодинного користування комп'ютером.
- Спробуйте знайти дитині справу до душі та переключити його на інший вид діяльності (спортивна секція, художня школа, туризм, гра на гітарі та ін.).
- Сімейний відпочинок - це альтернатива комп'ютерної залежності. Складіть разом з дитиною програму прогулянок, розваг, цікавих занять на місяць вперед.
- Встановіть невелике обмеження режиму перебування у віртуальному просторі. Простежте реакцію на нові умови і, найголовніше, їх виконання. Перевірте, чи складно дитині витримувати нові тимчасові рамки.
- Якщо дитина обіцяє менше перебувати в інтернеті, але не виконує цього, так як його залежність сильніша його самого, необхідно звернутися до фахівця. Для початку - до психолога. Спеціаліст визначить, яка ступінь залежності.
- Якщо психолог порекомендує звернутися до психіатра (психотерапевта), то знайте, що залежність придбала максимальну форму і захопила особистість дитини, частково змінивши його свідомість.
НА ЩО ТРЕБА ЗВЕРНУТИ ОСОБЛИВУ УВАГУ!!!
- Дитина не висипається, навіть якщо рано лягає спати. Простежте, чи спить ваша дитина в ранні ранкові години.
- Дитина закрила доступ до особистої інформації.
- Переписується в месенджерах з незнайомими людьми, які дають йому дивні розпорядження.
Запам'ятайте: Адміністратори груп в соціальних мережах не знають, хто Ваша дитина! Вони не володіють надприродною силою! Якщо вони пишуть на адресу (в соціальній мережі), просять номер телефону, рекомендують пройти по посиланню, пропонують зустрітися і вступити в гру, квест, шантажують, лякають і так далі, то дитина повинна сказати «НІ», і їй за це нічого не буде !
Не панікуйте навіть, якщо вони висилають дитині вашу домашню адресу і погрожують розправою з рідними і близькими.
Знайте: адресу вони відшукують за допомогою IP і, таким чином, просто маніпулюють дитиною в своїх цілях.
Ви повинні поговорити з дитиною і розповісти їй, що ваша сім’я обов'язково захистить її від біди.
Головне: терпіння, абсолютне виключення настирливих нотацій. Слід уникати конфліктів - це дасть зворотний результат. Насильницьке вимикання комп'ютера і загрози, що він буде відібраний назавжди, не приведуть до позитивного результату. Агресія породжує агресію, а заборонений плід, як відомо, солодкий. Тільки активний відпочинок і перемикання на інший вид діяльності відсунуть захоплення комп'ютером на другий план. І постарайтеся не залишати без уваги маленькі успіхи своїх дітей поза комп'ютерного життя. Заохочуйте добрим словом, радьтеся з ними, довіряйте їм.
БЕРЕЖІТЬ СВОЇХ ДІТЕЙ! ДІТИ ПОВИННІ СЕБЕ ВІДЧУВАТИ ПОТРІБНИМИ І ЗАХИЩЕНИМИІ,ТОДІ ВОНИ НАВЧАТЬСЯ БЕРЕГТИ СЕБЕ І ЦІНУВАТИ ВЛАСНЕ ЖИТТЯ!